Shared by eszpee
a fotós párhuzam érdekes gondolat, de a twitpic szerintem azért már túl célalkalmazás ahhoz, hogy álljon az analógia.
Az van, hogy kezdetben a blogolás mint olyan, azért szippantott be sok embert, mert teljesen kötetlen formában, stílusban, méretben lehetett “önkifejezni”, mindezt ingyen és úgy, hogy az egész világon bárki láthatja.
Nem volt hierarchia, mindenki blogolt, kötetlenül.
Mostanra úgy érzem, hogy a fent említett webes önkifejezés új, puritánabb eszközöket kapott, amik persze gyorsabbak, könnyebbek, egyszerűbbek.
Maradjunk például a blogolásnál.
A blog az elmúlt 2 évben 2 konkurenciát is kapott. Az egyik a twitter (tehát a mikroblog). Nem szentelek külön blogposztot egy érdekesebb linknek. Egyetlen gondolatnak. Egy megállapításnak. Egy helyzetkomikumnak.
Mert mire elolvassák elmúlik, nem lesz érdekes. Erre a twitter tökéletes. Többen látják egyszerre, azonnal.
A másik konkurens a tumblr. A tumblr-en nincs folyamatos figyelem és nem is mikroblogolásra hanem inkább tartalom-újramegosztásra szolgál. Remek példa rá a kiragad blog. Szájmon szövegkörnyezetből ragad ki érdekes/vicces/szánalmas dolgokat, és a tumblr ügyes egygombos szerkesztőjével újra megosztja, 1 db linkkel.
Ha találok egy érdekes képet/cikket/szöveget/linket amit csak úgy, avagy rövid kommentárral továbbosztanék egy saját csatornán keresztül, akkor a tumblr-nél nincs erre egyszerűbb megoldás. 1 klikk, megpróbálja kitalálni, hogy mit akarok csinálni a kijelölt tartalommal és még egy klikkre már posztol is.
Összefoglalva, a blogbejegyzés ma már inkább “publikáció”, egy sokkal komplettebb anyag, mint egy odavetett gondolat avagy egy érdekenek jelölt link. Egy blogbejegyzésnek szólnia kell valamiről, kereknek kell lennie. 2009-ben más sok idő megírni - én legalábbis úgy érzem. Ezért is posztolok kevesebbet a bpcity-re, és ezért vagyok aktívabb twitteren, és tumblr-en.
Lábjegyzet, de saját érintettség okán nem tudom kihagyni. Ugyanez történik a fotómegosztással is, a piacon lévő fotómegosztók - köztük az Indafotóval - teljes körű megoldást igyekeznek adni arra nézve, hogy az emberek a képeiket rendszerezhessék, kereshessék több szempont szerint, tárolhassák több méretben, kommentálhassák, kedvencelhessék, stb.
Ezzel szemben az egyre növekvő népszerűségű twitpic semmi mást nem tud, csak fogadni a képet és twitterre, rövid kommenttel beküldeni. Sokaknak ez is elég, itt voltam, ezt láttam, sőt, ezt látom most, a mobilommal éppen.
Ezeknek a trendeknek kénytelenek leszünk utánamenni, aki nem teszi, az kimarad egy körből.
Utolsó kommentek