Shared by eszpee
wow. WOW.
A rák kimutatható a leheletből
Két éve egy kísérlet bebizonyította, hogy a kutyák szaglás útján képesek azonosítani a rákos betegeket. A tudósoknak most sikerült utánuk csinálni ezt lézerrel.
A rák elleni küzdelem egyik legfontosabb területe a korai felismerés, ami a betegek túlélési esélyét nagyságrendekkel képes növelni. Sajnos azonban a diagnosztikai módszerek ma még túl körülményesek és drágák ahhoz, hogy hatékony szűrési akciókkal lehessen széles körben megvizsgálni az embereket. Az Oklahomai Egyetem kutatói most olyan eljárást fejlesztettek ki [1], ami megváltoztathatja ezt az állapotot.
Dr. Patrick McCann és munkatársai kutatása arra a 2006-os kísérletsorozatra alapozott, ami megmutatta, hogy a kutyák szaglás alapján képesek felismerni a rákos betegeket. Mellráknál 88, tüdőráknál 97 százalékos volt a kutyák találati aránya. Kell tehát lenni a rákos betegek szagában egy olyan vegyületnek, amit a kutyák felismernek - és ha van ilyen, biztosan lehet rá olyan vizsgálati módszert kifejleszteni, ami szinték érzékeli.
A kutatócsoport a páciensek leheletét vizsgálta, és sikerrel azonosított benne olyan gázmolekulákat, biomarkereket, amelyek egyértelműen a rákra utalnak a szervezetben. Ezeket lézeres vizsgálattal tudják kimutatni a leheletből, az eljárás egyelőre a többi diagnosztikai módszerhez hasonlóan lassú és bonyolult, de benne van a lehetőség, hogy a közeljövőben (akár 5-10 év múlva a kutatók becslése szerint) olcsó, tömegesen használható szondát készítsenek a technológiával, ami gyorsan, és a betegség nagyon korai fázisában képes azt kimutatni.
Utolsó kommentek