Anyuka helyén marad!

Utolsó kommentek

  • Pénztörténet: www.youtube.com/watch?v=Fpk35NO5WtE&feature=share&list=UU86sMRBpLe1Xteg1GVXg12A&index=3 (2013.12.23. 13:15) Árulás és koncepciós per az ezerforintoson
  • sztahanov: tudni kell mikor feladni, en pl most harom ora keresgeles utan feladtam. (2010.08.25. 22:58) Blob
  • sztahanov: ez mar jobb, de most dolgozom epp :-) (2010.08.25. 12:45) Blob
  • Utolsó 20

Friss topikok

  • Pénztörténet: www.youtube.com/watch?v=Fpk35NO5WtE&feature=share&list=UU86sMRBpLe1Xteg1GVXg12A&index=3 (2013.12.23. 13:15) Árulás és koncepciós per az ezerforintoson
  • sztahanov: tudni kell mikor feladni, en pl most harom ora keresgeles utan feladtam. (2010.08.25. 22:58) Blob
  • Gm: :))) (2010.03.21. 19:33) Szakácskések I. – A séfkés
  • gasztromán: Nagy örmmel olvastam a boltról a cikket! Én is felfedeztem, kb. fél évvel ezelőtt. Tényleg unikum ... (2009.07.29. 23:47) azbeszt - Marha jó!
  • burqus: Köszi a poszt beidézését és a jó hír terjesztését. Viszont a képeken egérmozgatásra felpattanó abl... (2008.09.28. 18:03) A legjobb kínai vendéglő

Twitter

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

api (1) biz (4) blogok (3) bookmarks (1) dizájn (4) facebook (13) feedek (19) friendfeed (1) gmail (3) google (19) iphone (4) kommentek (8) labels (1) myspace (3) nokia mosh (1) openid (2) orkut (1) sn (54) start (3) twitter (3) ui (8) videó (2) widgets (1) yahoo mash (1) Címkefelhő

Scobleizer

Nincs megjeleníthető elem

izotov

Google Reader shared items

filter
admin

Külső feed

Nincs megjeleníthető elem

Google Reader Starred

Doransky

Nincs megjeleníthető elem

Mi az, hogy valós identitás? Júzerkizárás a Facebookban.

2007.11.01. 15:25 Webisztán eszpee
A bloggerként és amazonos review-íróként is ismert Jon Swift arra ébredt, hogy nem tud belépni Facebook-oldalára. Gyorsan meg is kereste emailben a Facebookot, hogy javítsák a hibát, mire azt a választ kapta, hogy azért törölték az accountját, mert nem az igazi nevét adta meg regisztrációkor, s az álneves adatlapok sértik a Facebook felhasználási feltételeit. Egészen pontosan ezt a passzust:
(...) you agree not to use the Service or the Site to (...) impersonate any person or entity, or falsely state or otherwise misrepresent yourself, your age or your affiliation with any person or entity;
(Most tekintsünk el attól, hogy milyen gumicsont is az a kitétel, hogy "misrepresent yourself". Meg attól is tekintsünk el, hogy a Facebook-regisztrációkor nincs külön mező a vezetéknévnek és az utónévnek, hanem csupán egy "Full Name" rubrika van, amit akár érthet úgy is a netező, hogy oda beírhatja a teljes nicknevét.)

Swift felháborodása érthető. Példaként hozza fel, hogy vajon Bob Dylant is törölnék-e a Facebookból, ha nem Robert Zimmerman néven regisztrálna? A Facebook irányelvének nyilván az ad értelmet, hogy közösségépítő szájtok nem működnek jól, ha keverednek az álnevek, nicnevek és valós nevek. Vagyis ha az identitáskezelés nem egységes. Hiszen így nem alakulnak ki olyan szép kapcsolati ágrajzok a valós emberek között.

Ugye ismerős az iWiW-ről is az a jelenség, amikor a felhasználók nem valós nevükkel regisztrálnak, hanem más entitások, esetleg más emberek valós nevei mögé bújnak. Ez valóban megbonyolítja egy kicsit az identitáskezelést egy ilyen rendszerben, de azt is hozzá kell tenni gyorsan, hogy szűrni egyszerűen lehetetlen a nem valós identitással regisztrálókat. Miért?

Ahogy Swift is írja, a Facebook ugyan milyen alapon állítja azt, hogy neki nem az a valódi neve, hogy "Jon Swift"? Talán felkérték arra, hogy igazolja magát hivatalosan? Nem. A Facebooknál nyilván nem tudják, hogy melyik júzernek mi is a valódi neve. Valószínűleg valami bejelentés alapján törölték az accountot. Ha így van, akkor viszont elég könnyű bárkinek eltűntetni a Facebook accountját. Elég csak egy olyan levelet írni a szájt fenntartóinak, hogy bocsesz, de XY-nak nem is az XY a valódi neve, úgyhogy töröljétek az accountját.

Az online identitás problémaköre szerteágazó és bonyolult. Mert például van egy sor olyan szolgáltatás, mely kifejezetten az avatarszintű identitáskezelésben hisz. Vagyis inkább nickeket, álneveket, beceneveket, virtuális identitásokat építenek, és nem érdekli őket, hogy lonelygirl15-nek mi is a valódi neve. Ide tartoznak az mmo-játékok, például a SecondLife, vagy a blogszolgáltatók és a fórumok, meg egy sor más típusú szolgáltatás is.

A valós név, mint identitás a közösségépítő szájtok esetében nyeri el értelmét a weben. Hiszen sok szájt, így például a Facebook és az iWiW is, arra alapoz, hogy a valós személyek közti valódi kapcsolatokat lehetséges virtuálisan (online) modellezni. Persze, lehet, amennyiben a felhasználókat érdekeltté teszik abban, hogy valódi nevüket adják meg (mert például máskülönben nem találnak rájuk barátaik, ismerőseik. Vagy, mint a LinkedIn esetében: mert avatarnevek a legritkább esetben szoktak való világbéli munkát kapni.)

A netező saját érdeke, hogy adott szolgáltatásokban olyan identitással jelenjen meg, mely számára élvezhetővé és használhatóvá teszi a szolgáltatást. Ha egyszer valakit inkább Jon Swift néven ismernek, akkor viszont engedtessék meg neki, hogy ilyen néven legyen jelen egy valós identitást támogató szolgáltatásban is.

A bejegyzés trackback címe:

https://izotov.blog.hu/api/trackback/id/tr49215306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása